Empire
Anon
Registrovat zdarma a získat tak hrací body!

  Přihlásit Registrovat
Akční   Deskové   Dobrodružné   Logické   RPG   Sportovní   Strategie   Dívčí   Dětské   Multiplayer   MMO   Ostatní

Abaku

Abaku
Abaku
Konečně to můžeš soupeři pořádně spočítat! Abaku – kombinačně strategická početní hra pro 2 až 4 hráče.

Pokyny k hraní

Zahajující hráč kombinuje dva a více svých kamenů do početní operace a umístí je na hrací plochu ve vodorovné či svislé linii tak, aby jeden z kamenů ležel na středovém poli. Diagonálně (šikmo) položená početní operace není dovolena.
Tah hráče končí vypršením časového limitu, odesláním tahu, odesláním prázdného tahu nebo výměnou kamenů. Po ukončení tahu hráče se připíší body a doplní kameny ze sáčku.
Hráč musí umístěním svých kamenů bezprostředně navázat na kameny již položené. Všechny kameny umístěné v tahu musí být položeny v jedné řadě vodorovně nebo svisle a musí být vyjádřením jediné početní operace. Kameny přikládané k již ležícím kamenům musí být položeny tak, aby každé vzniklé sousedství tvořilo či bylo součástí nové početní operace.
I když kameny v konkrétních tazích znamenají konkrétní početní operace, při každém novém tahu jsou vnímány pouze jako shluk hracích kamenů, které lze dále libovolně kombinovat a zahrnovat do dalších početních operací. Početní operace musí být čitelné shora-dolů nebo zleva-doprava.
Početní operace vznikají:
Přidáním jednoho až pěti kamenů ke kamenům na ploše. (Tah 2,3,4,5,6.)
Přiložením početní operace křížem ke kamenům na ploše. Nová početní operace musí zahrnovat jeden či více kamenů již ležících na ploše nebo musí s jedním nebo více kameny již ležícími na ploše sousedit. (Tah 3,4,6.)
Přiložením početní operace paralelně ke kamenům na ploše. (Tah 5,6.)
Hráč, který je na tahu, má tři možnosti: umístit kameny na hrací plán; kameny vyměnit; vynechat tah. Hráč má v jednom tahu právo jen na jednu z těchto možností.
Nula: Kamenem nula nesmí začínat zápis žádné nové početní operace. Samostatně se nesmí přičítat, odečítat, násobit ani dělit. Nula nesmí být konečný výsledek početní operace.
Je-li nula součástí přikládané početní operace, nemusí jejím případným sousedstvím s některými z již ležících kamenů vzniknout nová početní operace. Z takového sousedství pak nevzniká ani bodový zisk. (Tah 5.)
Pokud samotnou nulu přiložíme mezi dva protilehlé kameny, musí tím vzniknout početní operace, jejíž součástí je nula i nulou propojené protilehlé kameny(např. 20:5=4).
Ve všech ostatních případech kámen 0 podléhá pravidlům přikládání jako ostatní kameny.
Poznámka: Pokud se položí kombinace 9-8=1, systém nezapočítá odmocninu 9, protože čísla už byla jednou použita. Je to to samé, jako u operace 2+2=4 systém neuzná mocninu 4. Princip je v tom, že početní operaci složenou ze stejných čísel hra započítá pouze jednu a to vždy tu s "jednodušší" matematickou operací (tj. plus nebo mínus má přednost před mocnina, odmocnina apod).

Nově přiložené kameny jsou zobrazeny červeně.

Ukončení hry
V hracím sáčku není žádný kámen a jeden z hráčů použije svůj poslední kámen.
Hráč třikrát za sebou odešle prázdný tah (za prázdný tah je považováno i překročení časového limitu na tah). Jsou-li ve hře ještě alespoň dva aktivní hráči, stává se hráč divákem a čeká na závěrečné vyhodnocení hry.
A. Pokud v sáčku ještě zbývají žetony a hráč odešle tři po sobě jdoucí prázdné tahy (za prázdný tah je považováno i překročení časového limitu na tah), prohrává kontumačně, což znamená, že už nemá nárok na výhru. B. Pokud je sáček prázdný a hráč odešle tři po sobě jdoucí prázdné tahy (respektive tři po sobě jdoucí překročení časového limitu), ukončí hru regulérně. Pokud je počet hráčů větší než dva, pak čeká na to, až ostatní hráči hru ukončí. V každém případě má nárok na výhru, pokud bude mít na konci větší počet bodů než ostatní.
Bodování
Číslice zobrazené na kamenech jsou zároveň vyjádřením jejich bodové hodnoty.
Bodový zisk v daném tahu přinášejí všechny kameny a bonusy, z nichž se nové početní operace skládají. Kameny společné nově vzniklým početním operacím přinášejí zisk za každou početní operaci, v níž jsou obsaženy.
Číselný bonus: Bonus se zelenými obrysy zdvojnásobí bodovou hodnotu na něj položeného kamene; bonus se zeleným plným obrysem bodovou hodnotu ztrojnásobí.
Operační bonus: Bonus znásobuje bodovou hodnotu celé početní operace, je-li jeden z kamenů v ní použitých položen na bonusové pole. Bonus s modrými obrysy zdvojnásobuje a s modrým plným obrysem ztrojnásobuje početní operaci.
Číselný a operační bonus platí pouze v tom tahu, kdy je použito bonusové pole.
Hráči, jenž hru zavřel, přináleží bodový zisk. Bude mu přičtena bodová hodnota všech kamenů, které zbudou soupeřům po zavření hry. Těm naopak bude bodová hodnota kamenů, které jim zůstaly, odečtena z jejich konečného bodového zisku.
Vítězem se stává hráč, který má po ukončení hry nejvyšší počet bodů.
Hru Abaku (Mathematicus) doporučuje Jednota českých matematiků a fyziků ČR (JČMF).

Komentáře
Pro přidání komentáře je nutné se přihlásit

Sdílení

Více her

Multiplayer Spades
Přehrát Spades s ostatními hráči přes...

Icarus Project
Zadejte laboratoř profesora Icarus a získat přístup k jeho nejnovější létajících strojů....

WetV
Multiplayer youtube a...

Multiplayer Doodle Memory
Soutěžte pamatovat související...

Dáma
Dáma je desková hra pro dva hráče, ve které se hráči snaží logickým umem přehrát soupeře....

CyberRace multiplayer HIR…
Závodní hra pro více hráčů, s horní pohled. Rozlišení je optimalizován pro rychlé spojení s...

Hodnocení hry:
Rating starRating starRating starRating starRating star
Vaše hodnocení:
Pro možnost hodnocení se musíte přihlásit
Počet hraní:  234
Datum přidání:  10.10.2013
Tagy:  Geewa  České  EN  RU  DE
X
Zrušit fullscreen [X]
Goodgame Empire - goodempire.eu